Saalista

Nyheter 2023

Årets 2023 nyheter. Gamla nyheterna finns på arkiven (linken på höger).
Mera nyheter finns på finska sidorna (använd Google translator).

22.12. På ultraljud
Det har inte ens gått en månad sedan Vilu parades, men för det är kanske inte möjligt besöka hos veterinär på nästa vecka, var jag tvungen att göra ultraljudet lite tidigt. Det var fortfarande för tidigt att göra ett ultraljud, men nu är vi säkra på att Vilu är gravid till jul! :-)

Där finns kanske inte är ett stort antal foster, men så många att vi även lyckades få tre foster samtidigt på bilden...

Vilus valpar ska födas i slutet av januari. Tessas valpar föds ett par veckor tidigare, så huset kommer att vara fullt av spänning!

Valpar ska komma: F-kullen på bilden!

16.12. Rio Årets Stående Fågelhund
Under kalenderåret samlas poäng från jaktprover och utställningar till rasorganisations tävlingen Årets Fågelhund (alla brittiska stående fågelhundraser). Baserat på poängberäkningen är

Årets Stående Fågelhund 2023
ELIT-23 Puronperän Xavier, Rio!

Detta var första gången som en gordonsetter tog förstaplatsen utan poängen från skogsproven. Naturligtvis var Rio också Årets Gordonsetter. Han var också den första gordonsettern i historien att vinna Eliten.

De andra hundarna från kennel Puronperän som placerade sig var 6:a Puronperän Pakkanen, Vilu, 8:a Puronperän Pelle och 10:a Puronperän Xiri. Vilus certifikat togs inte med i beräkningen eftersom det var från Sverige. Det skulle ha placerat Vilu på tredje plats. Vilus far, Banjo, var trea i poängsumman.

Grattis till Rio och ägarna Marika & Jarkko!
Grattis till de andra placerade också!

En artikel om det officiella publicerade av Årets Fågelhund 2023 (på finska)

Rio

Årets Stående Fågelhund, Årets Gordonsetter, Elit-vinnare 2023 - Rio! :-)

12.12. På ultraljud
Tessa parade med SE UCH Sydåens Zigzag en månad sen. Parning lyckadets och män kan vänta valpar resultaten av ultraljud.

D-kullen ska födds inom en månad mitten av januari och ska bli leveringsklara i slutet av mars 2024.

Pentuja tulossa

Ultraljudet visade många foster

2.12. Valpnyheter
Puronperän kennels första vårkull 2024, D-kullen, sparkades igång när jag besökte Stallarholmen i Mellansverige i mitten av november. Svenska utställningchampion Sydåens Zigzag, "Sean", parade med Getryggens TX Tessa den 11.-12.11.

Starten på nästa, F-kullen, skedde ett par veckor senare, denna gång även i Sverige. Jag gjorde en lite längre tur till Sveriges sydspets, Anderslöv, nära Trelleborg. Fjällpokalvinnaren Ekdalens Gert-Äke, "Åke", parade med Puronperän Pakkanen, "Vilu", 26.-28.11.

Besäken gick bra. Båda hanarna är trevliga och godmodiga gordon setterna. Ägarna till hundarna är verkligen entusiastiska jägare som bor mitt i de underbaraste jaktmarkerna. På tal om hundar och jakt, tiden flög iväg.

Tessas och Seans D-kull bör födas i mitten av januari 2024.
Vilus och Åkes F-kull kommer preliminärt att födas i slutet av januari.

Tessa, Sean och Søren

Sean parade med Tessa den 11-12 november.
Valpar ska födas i mitten av januari

Vilu, Åke och Jan

Åke parade med Vilu den 26-28 november
Valpar ska födas i slutet av januari

18.11. Rio till seger igen
Första dagen av Kanakoirakerho-Hönshundssektionens avslutande provhelg tävlades med hela provgrupper. Även den segrarklassen började med en "fullsidig" vilket är sällsynt för finländare. Naturligtvis var Rio & Jarkko och pappan till P-kullen Banjo & Jaakko med i starten.

Dessa hundar skötte det bra, eftersom över båda hundarna sköts två gånger och de var dagens enda hundar som sköts, d.v.s. dagens enda hundar placerade i den segrarklassen. I det utmanande vädret utelämnades alla engelska fågelhundar från prisplatserna.

I finalen startade Rio och Banjo mot varandra. Dagens mest smickrande kommentar kom från en utomstående hundperson som hade kommit för att se den sista matchen: "Är det så, att dessa svarta hundar är bästa av alla?" Just, svarta... :-)

I slutändan blev resultat: vinnaren Rio och Jarkko och SKL2 Banjo och Jaakko. Tyvärr delades inte certifikatet ut eftersom det i Rios första fågelarbete fanns en flock rapphöns som man inte kunde skjuta på den här tiden av året, och i den andra var det inget fall i en fasansituation...

Grattis till Rio & Jarko och
För Banjo & Jaakko
för fina resultat och dubbelvinst!

Lappo segrarklassen den 18.11. resultat

Rio och Banjo

Rio och Jarkko fortsätter sin segersvit
SKL1 den första dagen av den sista helgen i jaktprovåret och
SKL2 var far till P-kullen, Banjo - den enda placerade i hårda omständigheter

5.11. Pelle tvåa i Gordon Racet
Årets Gordon Race tävlades under sista helgen i Kauhajoki. Den förra årets mästaren, Isla, deltog inte, men Witsi, Pelle och Riesa försvarade kennelfärgerna med stil.

Från lördagens kval till söndagens final gick Pelle vidare med sin förare Nelli. Finalen gick jättebra och domarna hyllat Pelles prestationer mycket under helgen. Nelli fick också Olgas Avance priset för dagens mest minnesvärda prestation.

Grattis till Pelle och Nell & bakgrundsteamet!

Gordon Race 2023 - resultat

Pelle och Nelli som tvåa

Pelle och Nelli (på mitten) var otrolig fint tvåa i årets Gordon Racet och
fått också Olgan Avance priset

28.10. Rio till en historisk seger
Rio och Jarkko, som återvänt från VM-resan, bjöds in till Elit-tävlingen som är för de sex bästa segrarklass hundarna i Finland. Enligt reglerna: "Elit-tävlingen är ett segrarklass prov för pointrar och settrar, där hundarna tävlar i par i ett två timmars heat."

Rio och Jarkko lottades till första heat. Det krispiga vädret och den frusna terrängen orsakade en liten extra utmaning, men sökandet gick bra. Det första fågeljobbet var perfekt och det andra lyckades också utan droppe, men totalt gick de två timmarna bra. Resten av dagen förlöpt åt att vänta på ett spännande resultat. I slutet av dagen offentliggjordes resultaten och det var så det blev att de tillkännagavs

Elit-vinnare 2023: gsh Puronperäs Xavier!

Detta är den första Elit-segern för en gordoninsetter i våras historien! Elit är rasföreningens äldsta officiellt "namntävling". Det har arrangerats sedan 1916. De flesta av vinnarna har varit engelska hönshundar, men på de senaste åren har även många irsk settrar vunnit. Nu, för första gången, vann gordon setter också! Prefixet "Elit-23" är nu officiellt skrivet framför Rios namn.

Grattis till Elit-23 Rio, Jarko och Marika för den historiska segern!

Elit 2023 - resultat

Rio och Jarkko

Finlands första gordon setter Elit-vinnare
Elit-23 Puronperän Xavier, "Rio", och Jarkko

22.10. Vilu i prisregnet
Vilu startade den 21 och 22 oktober i Pornainen fältprov. Tassen åt och söket gick bra. Lägg därtill fasanterrängen, så är Vilu i sitt element... Båda dagarna gick nog provet med stil: söket var i ordning och även om vädret var utmanande, speciellt första dagen, var fåglarna också att stå på.

På den första dagen det var ingen möjligt att skjuta fasan ner och med apporttest certifikat var resultatet ÖKL 2! Utan varm fågel apport det är inte möjligt att få högre pris från fältprov här i Finland.

Andra dagen fick en bra start, då Vilu i första ronden vann en fågeln tack vare ett bra sök. Ett snabbt avance och jag skjut fågeln på tomten. Det fanns ett litet extra element till apporten, när ytterligare en fågel jagades bort från fronten, men Vilu respekterade det fint. En utmärkt apportering och domaren hyllade det perfekta fågelarbetet som var "precis enligt boken"!

I slutet av dagen ansöktes om fler sökminuter för att tilldela högsta pris. I det tredje släpp vann Vilu fågeln tack vare sitt letande, men fasanhanen kunde inte ta till sig vingarna och i det avsnittet "föll" ÖKL 2 ut som pris - vilket också är ett jättefint pris såklart. Vilu var den bästa hunden i provet den andra dagen.

Tack Vilu, du är en underbar hund!

Fältprov Pornainen 21.10.2023 - resultat
Fältprov Pornainen 22.10.2023 - resultat

Posé

På podium igen!
Klaus Ekman var domare båda dagarna

10.10. Tessa har topphöfter
Tessa var hos veterinär på måndagen för HD-foto. Kennelklubbens officiella höftuttalande kom på rekordtid, det vill säga mindre än ett dygn efter fotograferingen. Det efterlängtade resultatet visade sig vara det bästa möjliga, d.v.s. A/A! :-)

Sju valpar från kullen har fotograferats med resultat på 5 * A/A och 3 * B/B, dvs alla fotograferade har fått "friska" HD-resultat. Numera har höfternas betydelse ökat, eftersom Finska Kennelklubben registrerar endast avkommor till gordonsetters med A- och B-höfter.

Tessas PRA- och CCA-genotyp har redan testats med N/N-resultat, vilket innebär att hon bara kan få friska avkommor angående dessa sjukdomar.

Tessas HD-resultat
Tessas PRA och CCA genetiska tester

Tessa

Alla Tessas hälsoundersökningar har varit de bästa möjliga

28.9. Rio sprängde banken!
Provstjärna Rio och Jarkko fortsatte säsongen i fältprov. Segrarklassprovet som hölls i Lapua gick smidigt och dagen gick bra i alla avseenden. Fågelarbete för både fasaner och rapphöns under dagen. I slutet av dagen han var nummer ett efter matchen och resultatet av en perfekt dag blev SKL 1 & ett certifikat!

Den höga nivån på prestationen indikeras av att detta i höstas var det första certifikatet som delades ut i den vinnande kategorin i fält- eller fjällprov i Finland. Vi delar ut ett certifikat till vinnaren som har presterat perfekt under dagen. Samtidigt tog Rio ett stadigt grepp om Elit-prov positionen och tog sig till toppen av poängräkningen. De sex bästa segrarrklasshundarna i Finland bjuds in till Eliten. Elit arrangeras den 28.10.

Grattis till Rio och ägarna för en fantastisk dag!

Fältprov Lappo 28.9.2023
Rios kritik

Riolle serti

Rio vann segrarklassen med certifikat
Han har nu sertifikat från prov och utställning

22.9. ÖKL 2:a till Siiri
Siiri (Xiri) och Krister deltog i prov veckan i Utsjoki på fjällprov. På fredagen lyckades Siiri väldigt fint med fågelarbetet, men tyvärr blev det inget fall. På grund av den utmärkta söket Siiri hade möligt till kvällen att göra annan fågelarbete och en dropp, men detta lyckades tyvärr inte och resultatet blev ÖKL 2.

Grattis av en fint resultat till Siiri och Krister!

Fjällprov Utsjoki 22.9.2023

Siiri, Krister ja Ilkka

Siiri fick ÖKL 2 från fjällprovet
Domare var Ilkka Korhonen

3.9. Starttillstånd för Odi
Odi, eller mer officiellt Bono, var den första av B-kullen som deltog på den officiella utställningen. Resultatet blev ÖKL G och nu han har rätten att delta i officiella jaktprov.

Grattis till resultatet!

27.8. ÖKL 2:a till Rio
Rio och Jarkko deltog i Kemijärvi skogsprov. I det första fågelsituationen missade Jarkko ett skott, men den andra situationen gick bra och resultatet blev ett ÖKL 2.

I Finland skulle det krävas två fågelsituationer för högsta priset. Den första räknades därför inte, eftersom det var inte skott i situationen. Så den topp framgången var nära...

Grattis en gång till den framgång!

Resultat skogsprov Kemijärvi 27.8.2023

Riolle AVO 2

Ytterligare ett resultat för Rio - denna gång från skogsprov ÖKL 2
Domare var Markku Hakuli

6.8. Rio till VM-laget
Rio och Jarkko hade meddelat att de var villiga att gå med i VM-laget. Sista anmälningsdag var 31/7 och då Rio hade samlat näst flest poäng. Eftersom han var lite äldre än annan hund, Rio var rankingen trea. Det gick dock helt klart till Finska VM-laget! Världsmästerskapen kommer att hållas i Senec, Slovakien efter mitten av oktober.

Grattis igen och lycka till världmästerskapet!

Rio till VM-laget

Rio och Jarkko är i Team Finland världmästerskapet i Slovakien

28.-30.7. C-kullens valpträff och träningskursi
Puronperäns årliga " valpträff" och " träningsläger" hölls sista helgen i juli. I år spenderades helgen med valpträff för C-kullen.

Deltagarna var hela sex hundar från C-kull på åtta hundar! Mycket sällsynt, eftersom det nu för tiden är så väldigt svårt att ordna tid på ett sådant sätt att så många människor kan komma in samma helg.

Tja, dessa verkar utvecklas ... :-) Fantastiska prestationer - hundar och förare gjorde fågelarbete som förbättrades från prestanda till prestanda, oavsett ålder. Hundarna är dock bara fem månader gamla, men de hade fantastiska stand trots deras ung åldern. 

Gängen var på glatt humör oavsett det vat lite vått. Med Pirjos ord: "De verkar inte ens märka att det regnar..." :-)

Stort tack till alla deltagare - det var jätte kul igen!
Fortsätt träna i samma sätt, så bra kommer!

Osallistujat

Deltagarna (6 av 8 om kullen) från vänster:
Armi och Seppo, Mauno och Tommi, Sulo och Janne, Hertta och Joel,
Caesar, Jarkko och Outi, Skaidi och Pasi & 
naturligtvis mamma-Vinka och Pirjo

22.7. Utställningssuccé
Rio och Jarkko deltog i Kalajokis allrasutställning. Rio fick det väntat certifikatet med sig hem. Bedömning var också bra. Domare var Arnstein Hagen från Norge.

Resultatet blev Jktl Exc JktKl 1 CK BH2 & CERT!

Grattis till Rio, Marika och Jarkko!

Riolle serti

Rio fick ett certifikat från Kalajoki-utställningen - 
ett kommande utställningchampion?

17.6. Utställningssuccé
I slutet av Lapplandsveckan deltog Vilu i Övre Norra Fågelhundsklubbens utställning i Kiruna, Sverige. Det var den andra utställningen av Vilus liv. Liksom i första utställningen, hon fick också denna gång certifikat! Föringen gick lite bättre nu när det tränades ett par gånger föregående vecka.

Resultatet blev Jktl Exc JktKl 1 CK BT1 CERT & BIM!

Fint Vilu - hur vackert hon är!

Slutposering

Domarn var Marianne Holmli från Norge

Arvostelu

Vilu

Vilu fortsätter sin fantastiska karriär!

7.4. C-kullen fått ägarna
Valpar av årens Puronperän-kull, C-kullen, resade till deras nya hem på långfredagen i början av april. Efter lång tid gick det att organisera möte så att nästan alla var där samtidigt.

Det var trevligt att prata om valpar och framtida saker. Men det fanns säkert många frågor kvar även i framtiden. Ett härligt gäng framtida jakthundar och glada ägare! :-)

Lycka till med era nya hem, lyckliga år tillsammans och bra jakter!
Särskilt tack än en gång till Julia, Pirjo och Pasi
för ett fantastiskt lyckat samarbete!

Lycka till med era nya hem, lyckliga år tillsammans och bra jakter!

Särskilt tack en gång till Julia, Pirjo och Pasi
för ett fantastiskt lyckat samarbete!

C-kullen

Ett härligt gäng framtida jakthundar och glada ägare! :-)

2.4. Rio premierade på fjällen
Rio (Xavier) och Jarkko deltog i Svenska Irländsk Setterklubbens huvudprov 31.3.-2.4. Arjeplogsfjällen i Sverige. Södra Norrbottens Fågelhundsklubb ansvarade för arrangemanget av provet.

Söndagen gick fint och öppningsresultatet för vårens provsäsong blev SKL 4!

Grattis Rio och Jarkko av vårens första provresultat!

Rios söndagsgrupps resultaterna

Rio

Rio och Jarkko öppnade vårprovsäsongen 2023 jättefint!

19.2. Ailo till vinnerklass
C-kullens far, Tøfteaasen's Ailo, fått från Malvik Fuglehundklubbs fjällprov, "Rypeprøven", första pris i öppen klass, 1.AK! Han var också bäst hund i öppen klass. Ailo gick till vinnerklass en dag efter han född två år.

Grattis till Ailo och Steinar!

Ailo

10.2. C-kullen föddes
C-kullen föddes lite tidigt fredagen den 10.2. Det finns fem hanar och tre tikar i kullen. Alla valpar är friska & fertila och har utmärkta färger.

C-kullen

Vinka stolt efter C-kullens födelse

Valpar

Alla ihop

5 hanar och 3 tikar

27.1. Vilu till avelstiklistan
Puronperän Pakkanen, eller mer bekant Vilu, godkändts till rasklubbens han- och tiklistan (avelshundlistan).

För att komma med på listan måste hunden uppfylla alla kriterier för rasklubbens avelshundlista (hälsostatus, prov- och utställningresultat kräver).

Jaktprov krav är UKL1 eller ÖKL2 - Vilu har 4 * UKL1.

Utställning krav är kvalitetspris mycket bra -
Vilu har utmärkt och certifikat.

Hon även uppfyllandet av PEVISAs hälsokraväver (Rasspecifika specialvillkor kompletterar registreringsbestämmelserna).

Nouto

24.1. Vilu är frisk
Den bästa stående fågelhunden i Finland under ungdomsklassens provperiod Puronperän Pakkanen, "Vilu", har fått resultater av alla hälsoundersökningar som nämnas i PEVISA-program (en förkortning av det finska namnet på ett program för motverkande av ärftliga fel och sjukdomar):

Båda höft- och dna-resultaterna är alla fria.

Vilu var den första hunden från P-kullen som fick ett höftresultat.

Vilus höfter

Vilu har friska hälsoresultater!

17.1. På ultraljud
Vinka parade med Tøfteaasen's Ailo mer en månad sen. Parning lyckadets och män kan vänta valpar resultaten av ultraljud.

C-kullen ska födds inom en månad mitten av februari och ska bli leveringsklara i början av april 2023.

Ultraljud

Ultraljudet visade många foster

1.1. Höjdpunkter 2022
Året 2022 var lite speciellt i och med att inga Puronperän-kullar föddes på hela året. Senast något liknande hände så länge sen som 2010. Istället för kullar kunde jag fokusera på resor och jakt under hela året. Puronperänhundarna var återigen mycket framgångsrika. Många olika höjdpunkter kom att tänka på under året. Fantastiskt år med olika resor!

I våras, vid rasorganisationens årsfirande, överöstes Vilu (Pakkanen) med priser, för 2021 var den Finlands bästa unga stående fågelhund (alla raser) och Årets Ung Gordonsetter. Den fick inte mindre än fyra olika kretspriser:

  • 27.9.2021 NUO Kauhava, fältprov, UKL 1
    Lorita pokalen (H. Henriksson 1943)
    Pris för provet bästa hund

  • Årets Ung Gordonsetter
    Åkes setterstaty

  • Årets Ung Stående Fågelhund
    Orres pris (Kennel Tawastian)
    Pris för årets bäst ung stående fågelhund (alla brittiska raser)
    Enligt poängsättningen fick hunden flest poäng

  • Dansk engelsk setter klubbens pokalen (1978)
    För hunden som har fått högsta priset från utomsland

På årsmötet valdes Jarkko och Reijo ut till gordonsetter avdelning/sektionen. Samtidigt som priserna delades ut var vi i Sverige på vårens sista fjälljakten.

I slutet av mars, i samband med DGSK:s 100-årsjubileum, hölls Nordisk Landskamp igen efter några års uppehåll. Baserat på fjolårets framgångar hade Banjo, Vattu och Vilu tagits ut till det finska laget, samt Rio (Xavier) till reserv. Landsmatchen gick bättre än väntat, eftersom Finland var tvåa och Vattu tvåa i de hundspecifika poängen i hela gruppen!

Rio fick sitt första pris från utlandet vid DGSK:s jubileumsprov. Senare kom även jaktprovpriset från Sverige. I början av året Rio godkändt på rasorganisationens avelshanslista. På hösten gick det upp i vinnarklassen! Man kan säga att 2022 var Rios år!

Om Vattu och Rio lyste under hela året var Isla också bra. Framför allt var det bra i de olika jakter under loppet av året, men hon var framgångsrikt i jaktprover också. Isla belönades ett par gånger i Sverige under vårens vinterprover och på hösten vann hon Gordon Race på ett överväldigande sätt. Detta var den sjätte vinsten med olika hundar. Rasmästerskapet har vunnits av Hyrsky, Kone, Tatti, Rihla, Nenä och nu även Isla.  Dessutom har Rico och Immu nått mästerskapet. Isla och Immu är de första kullsyskonen att vinna mästerskapet.

Vilu (Pakkanen) och Siiri (Xiri) har under året även vunnit priser i öppenklassprovet.

På rasorganisationens specialutställning tävlade Witsi och Rio, precis som förra året, om Bästa Hane och som förra året gick vinsten till Witsi igen. Detta var hans tredje och sista certifikat, alla på råd följande utställningar från rasorganisationens specialutställning - alltid också bästa hane. En otroligt stor showkarriär utan något krångel!

På sommaren anslöt sig en ny länk till team Puronperän: den unge Mr. Jokeri, Mountaineer's Jaques, som har en fantastisk stamtavla: sex jaktchampioner på varandra följande i faderlinjen direkt nedåtgående...

I höstens Derby startade Zeus, "Turo", ZZ Top, "Topi" och Pihla, "Mila". Det var fler som anmälde sig till Kultamalja (Guld Pokalen) och Derby, men några fick missa på grund av t.ex. löpetiden.

Det blev många bra jaktresor under hösten. I slutet av året startades kennel Puronperänförsta kull till våren 2023, C-kullen, när jag besökte Stjørdal i Trøndelag, mellersta Norge, under julen. Tøfteaasen's Ailo parade med Puronperän Qiirus, Vinka.

Tack till ni alla som har startat på jaktprover under på året 2022
Det var jättefint året på prover och jakter!

Tack också till alla andra Puronperän hundarnas ägarna som har varit aktiva och har deltog på olika evenemang och träning.

Fortsätt på samma sätt!

Vilus förstapris diplomer

Jakt

Witsi och Wappu med på jaktsäsongens avslutningsresa i Sverige
Pelle, MyrttiIsla, Vattu och Vilu också ingår

Team Finland 2022

Dream Team Finland 2022 i landskampen från vänster:
Banjo & Jaakko, Vattu & Vilu och Rio ? Jarkko

Finland var tvåa i landslampen - super! :-)

Vattu

Vattu var otrolig tvåa i hela gängen!
Näst bästa hund bland de femton bästa hundarna i Norden

Med priser

Under 2022 Rio gick till segrarklassen och
den belönades i prov i både Sverige och Danmark
Dessutom godkändes han för avelshanslistan

BIR-BIM

Witsi vann återigen bästa hane -ringen i specialutställningen
Tredje och sista certifikatet, allt i rad från rasorganisationens specialutställning och på varandra följande utställningar - alltid också bästa hane. En otroligt stor showkarriär utan något krångel!

Rio med reserv cert

Rio var i specialutställning igen näst bästa hane och fått reservcertifikat

Isla vinnare

Isla vann Gordon Racet och
tog ett par vårfjällprovpriser från Sverige

Derby start

Topi (ZZ Top, på mitten), Turo (Zeus, på höger) och
Mila (Pihla, på vänster) före Derby start

Tarja och hundarna

Vi var hela oktober på jakten i Lappland med Tarja
På jakten var naturligt med också Vilu, Vattu och Isla

break

Några av Vilus fågelsituationer från resan till Lappland i september

break

Videosammanfattning av Vilus jaktpremiären

break

Vilu på stand

Vinka och Ailo

Valpar ska komma till kennel Puronperän igen i början av 2023 från kombinationen Tøfteaasen's Ailo - Puronperän Qiirus, Vinka

 

Nyheter